Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $18.1 + $9.3 = ______
  2. $18.2 + $1.4 = ______
  3. A juice box costs $12. How much do 3 juice box cost?
  4. A eraser costs $15. How much do 4 eraser cost?
  5. $7 + $5 = ______
  6. $6.8 + $12.8 = ______
  7. A juice box costs $4. How much do 2 juice box cost?
  8. A juice box costs $14. How much do 2 juice box cost?
  9. $10.4 + $19.8 = ______
  10. $3 + $4.1 = ______
  11. $12.6 + $20.2 = ______
  12. $7.8 + $16.1 = ______
  13. A sticker costs $5. How much do 5 sticker cost?
  14. $2.3 + $13.4 = ______
  15. $19.9 + $1.2 = ______
  16. $11.9 + $9.2 = ______
  17. A notebook costs $12. How much do 6 notebook cost?
  18. A juice box costs $7. How much do 7 juice box cost?
  19. $14.8 + $3.7 = ______
  20. $9.2 + $3.6 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath