Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $4.8 + $11.8 = ______
  2. $19.4 + $11.4 = ______
  3. A cookie costs $7. How much do 7 cookie cost?
  4. $8.4 + $12.3 = ______
  5. $1.1 + $13.7 = ______
  6. $10.8 + $5 = ______
  7. A pencil costs $5. How much do 4 pencil cost?
  8. $5.7 + $17.3 = ______
  9. $20 + $4.4 = ______
  10. A eraser costs $2. How much do 2 eraser cost?
  11. A sticker costs $9. How much do 4 sticker cost?
  12. A notebook costs $14. How much do 5 notebook cost?
  13. $17.2 + $18.6 = ______
  14. $4.5 + $16.4 = ______
  15. $12.7 + $6.2 = ______
  16. $7.8 + $16.8 = ______
  17. A sticker costs $9. How much do 3 sticker cost?
  18. $7 + $2.4 = ______
  19. $15.2 + $4.4 = ______
  20. A notebook costs $7. How much do 2 notebook cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath