Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A cookie costs $3. How much do 6 cookie cost?
  2. A juice box costs $10. How much do 8 juice box cost?
  3. $17.3 + $8.1 = ______
  4. A juice box costs $2. How much do 4 juice box cost?
  5. A pencil costs $4. How much do 2 pencil cost?
  6. A juice box costs $5. How much do 9 juice box cost?
  7. A juice box costs $5. How much do 9 juice box cost?
  8. A pencil costs $2. How much do 9 pencil cost?
  9. A pencil costs $8. How much do 4 pencil cost?
  10. $18.2 + $6.1 = ______
  11. $20.1 + $9.3 = ______
  12. $9.2 + $13 = ______
  13. $14.7 + $15.1 = ______
  14. $10.3 + $18.8 = ______
  15. A eraser costs $8. How much do 2 eraser cost?
  16. A cookie costs $2. How much do 9 cookie cost?
  17. A notebook costs $5. How much do 9 notebook cost?
  18. $7.4 + $5.6 = ______
  19. A pencil costs $11. How much do 6 pencil cost?
  20. $3.5 + $17.5 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath