Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A eraser costs $12. How much do 6 eraser cost?
  2. A notebook costs $4. How much do 3 notebook cost?
  3. A notebook costs $10. How much do 6 notebook cost?
  4. $19.4 + $16.3 = ______
  5. $17.2 + $4.5 = ______
  6. $1.1 + $6.3 = ______
  7. A juice box costs $6. How much do 4 juice box cost?
  8. $10.9 + $12 = ______
  9. $11.8 + $16.2 = ______
  10. A sticker costs $9. How much do 5 sticker cost?
  11. $11.1 + $17.6 = ______
  12. $4.3 + $2.1 = ______
  13. $7.2 + $16.3 = ______
  14. A eraser costs $9. How much do 2 eraser cost?
  15. $20.7 + $7.6 = ______
  16. $11.4 + $18.4 = ______
  17. $2.8 + $8.4 = ______
  18. A pencil costs $14. How much do 5 pencil cost?
  19. $1.5 + $16.5 = ______
  20. $6.1 + $6.7 = ______