Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $19.6 + $13.4 = ______
  2. $14.1 + $4.6 = ______
  3. $18.6 + $10 = ______
  4. $9.8 + $6.5 = ______
  5. A juice box costs $15. How much do 9 juice box cost?
  6. A pencil costs $3. How much do 7 pencil cost?
  7. A cookie costs $14. How much do 9 cookie cost?
  8. A cookie costs $11. How much do 7 cookie cost?
  9. A cookie costs $12. How much do 2 cookie cost?
  10. $17.2 + $20.6 = ______
  11. A cookie costs $15. How much do 9 cookie cost?
  12. $6.1 + $12.2 = ______
  13. A eraser costs $15. How much do 7 eraser cost?
  14. A pencil costs $12. How much do 2 pencil cost?
  15. A cookie costs $14. How much do 3 cookie cost?
  16. A pencil costs $7. How much do 5 pencil cost?
  17. A sticker costs $13. How much do 6 sticker cost?
  18. $8.8 + $13.6 = ______
  19. $5.9 + $14.8 = ______
  20. A pencil costs $2. How much do 8 pencil cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath