Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A cookie costs $4. How much do 6 cookie cost?
  2. $10.5 + $5.5 = ______
  3. A sticker costs $4. How much do 6 sticker cost?
  4. $3.3 + $9.6 = ______
  5. A juice box costs $6. How much do 6 juice box cost?
  6. $5.8 + $16.1 = ______
  7. A notebook costs $4. How much do 3 notebook cost?
  8. A cookie costs $4. How much do 7 cookie cost?
  9. A pencil costs $13. How much do 3 pencil cost?
  10. $2 + $3.1 = ______
  11. $11.7 + $5.1 = ______
  12. A notebook costs $5. How much do 3 notebook cost?
  13. $2.6 + $17.5 = ______
  14. $4.7 + $11.1 = ______
  15. $3.9 + $2.9 = ______
  16. A eraser costs $14. How much do 9 eraser cost?
  17. A notebook costs $8. How much do 2 notebook cost?
  18. A eraser costs $4. How much do 3 eraser cost?
  19. A cookie costs $7. How much do 8 cookie cost?
  20. A pencil costs $2. How much do 6 pencil cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath