Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $18.5 + $2.5 = ______
  2. $15.5 + $19.4 = ______
  3. $2.4 + $5.4 = ______
  4. $20.3 + $18 = ______
  5. $4.4 + $16.6 = ______
  6. $1.1 + $8.2 = ______
  7. A sticker costs $11. How much do 4 sticker cost?
  8. A notebook costs $3. How much do 7 notebook cost?
  9. $9 + $17.9 = ______
  10. A notebook costs $2. How much do 2 notebook cost?
  11. A sticker costs $7. How much do 9 sticker cost?
  12. A juice box costs $14. How much do 3 juice box cost?
  13. A notebook costs $2. How much do 2 notebook cost?
  14. $11 + $16.3 = ______
  15. $14.3 + $14.6 = ______
  16. A sticker costs $11. How much do 5 sticker cost?
  17. $12.4 + $3.5 = ______
  18. A pencil costs $4. How much do 8 pencil cost?
  19. $20.9 + $19.4 = ______
  20. $14.6 + $7.1 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath