Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A notebook costs $3. How much do 9 notebook cost?
  2. $8.8 + $6.3 = ______
  3. A eraser costs $6. How much do 6 eraser cost?
  4. $17.6 + $19.7 = ______
  5. A notebook costs $9. How much do 4 notebook cost?
  6. $4.1 + $19.6 = ______
  7. A juice box costs $10. How much do 2 juice box cost?
  8. A cookie costs $4. How much do 9 cookie cost?
  9. $12.8 + $6.5 = ______
  10. $5.5 + $9.9 = ______
  11. A notebook costs $6. How much do 3 notebook cost?
  12. $16.9 + $18 = ______
  13. $1.1 + $8.5 = ______
  14. $13.2 + $4.5 = ______
  15. A juice box costs $2. How much do 4 juice box cost?
  16. A juice box costs $15. How much do 4 juice box cost?
  17. A juice box costs $9. How much do 9 juice box cost?
  18. A juice box costs $4. How much do 9 juice box cost?
  19. $1.8 + $17.4 = ______
  20. $11.8 + $19 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath