Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A pencil costs $9. How much do 3 pencil cost?
  2. $5.3 + $2.1 = ______
  3. $14.6 + $2.5 = ______
  4. A cookie costs $8. How much do 8 cookie cost?
  5. $14 + $20 = ______
  6. A pencil costs $15. How much do 9 pencil cost?
  7. A sticker costs $6. How much do 7 sticker cost?
  8. A sticker costs $14. How much do 3 sticker cost?
  9. A eraser costs $14. How much do 6 eraser cost?
  10. $2.1 + $9.6 = ______
  11. A pencil costs $2. How much do 8 pencil cost?
  12. $20.1 + $3.8 = ______
  13. A notebook costs $14. How much do 3 notebook cost?
  14. $13.4 + $10.7 = ______
  15. $12.9 + $17.4 = ______
  16. A cookie costs $15. How much do 4 cookie cost?
  17. A eraser costs $9. How much do 7 eraser cost?
  18. $14.4 + $14.4 = ______
  19. A cookie costs $3. How much do 7 cookie cost?
  20. A sticker costs $8. How much do 8 sticker cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath