Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $7.4 + $14.1 = ______
  2. A cookie costs $12. How much do 3 cookie cost?
  3. A juice box costs $3. How much do 7 juice box cost?
  4. A juice box costs $13. How much do 4 juice box cost?
  5. $4.7 + $2.7 = ______
  6. $15.7 + $4.2 = ______
  7. A sticker costs $6. How much do 6 sticker cost?
  8. $20 + $8.4 = ______
  9. $8.1 + $3.7 = ______
  10. A cookie costs $5. How much do 2 cookie cost?
  11. $11.7 + $5.1 = ______
  12. A notebook costs $15. How much do 8 notebook cost?
  13. A sticker costs $10. How much do 2 sticker cost?
  14. $18.8 + $15.1 = ______
  15. A pencil costs $8. How much do 5 pencil cost?
  16. $8.7 + $1.1 = ______
  17. $12.4 + $2 = ______
  18. A eraser costs $13. How much do 2 eraser cost?
  19. $2.8 + $6.5 = ______
  20. $17.9 + $8.2 = ______