Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A juice box costs $13. How much do 9 juice box cost?
  2. A notebook costs $12. How much do 5 notebook cost?
  3. A pencil costs $9. How much do 6 pencil cost?
  4. $2.6 + $6 = ______
  5. $12.7 + $1.1 = ______
  6. $1.8 + $13.2 = ______
  7. A juice box costs $13. How much do 4 juice box cost?
  8. $18 + $3.9 = ______
  9. A pencil costs $5. How much do 6 pencil cost?
  10. $9.8 + $15.6 = ______
  11. A eraser costs $9. How much do 3 eraser cost?
  12. $4 + $4.2 = ______
  13. A sticker costs $3. How much do 4 sticker cost?
  14. A juice box costs $5. How much do 9 juice box cost?
  15. $16.3 + $1 = ______
  16. A sticker costs $10. How much do 5 sticker cost?
  17. A juice box costs $6. How much do 3 juice box cost?
  18. $7.6 + $2.9 = ______
  19. $8.5 + $11.5 = ______
  20. $4 + $7.9 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath