Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A sticker costs $7. How much do 5 sticker cost?
  2. $11.6 + $14.3 = ______
  3. A juice box costs $6. How much do 4 juice box cost?
  4. $2.7 + $1 = ______
  5. $18.1 + $12.2 = ______
  6. A eraser costs $10. How much do 3 eraser cost?
  7. $16 + $10.6 = ______
  8. A sticker costs $6. How much do 6 sticker cost?
  9. $10.9 + $1.1 = ______
  10. A pencil costs $4. How much do 5 pencil cost?
  11. $20 + $3.7 = ______
  12. $18.6 + $12.7 = ______
  13. A notebook costs $2. How much do 4 notebook cost?
  14. A sticker costs $2. How much do 8 sticker cost?
  15. A sticker costs $8. How much do 5 sticker cost?
  16. $3.4 + $9.3 = ______
  17. A juice box costs $3. How much do 5 juice box cost?
  18. $12.7 + $3.3 = ______
  19. $1.1 + $16.8 = ______
  20. $1 + $4.3 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath