Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $13.5 + $9.7 = ______
  2. $12.7 + $5.7 = ______
  3. A pencil costs $10. How much do 8 pencil cost?
  4. A notebook costs $15. How much do 3 notebook cost?
  5. A eraser costs $6. How much do 2 eraser cost?
  6. $8 + $17 = ______
  7. A cookie costs $14. How much do 6 cookie cost?
  8. A cookie costs $5. How much do 9 cookie cost?
  9. A juice box costs $14. How much do 2 juice box cost?
  10. A eraser costs $4. How much do 2 eraser cost?
  11. $9.7 + $6.6 = ______
  12. A pencil costs $14. How much do 3 pencil cost?
  13. $8.9 + $16.8 = ______
  14. $1.2 + $9.1 = ______
  15. A cookie costs $14. How much do 8 cookie cost?
  16. A notebook costs $14. How much do 4 notebook cost?
  17. $1.7 + $15.6 = ______
  18. $19.8 + $15.7 = ______
  19. $2.5 + $1.6 = ______
  20. A juice box costs $13. How much do 4 juice box cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath