Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $18.4 + $17.1 = ______
  2. $16.7 + $16.7 = ______
  3. $10.6 + $3.9 = ______
  4. $9.4 + $3.7 = ______
  5. $17.8 + $18.6 = ______
  6. $4.9 + $16 = ______
  7. $8.2 + $18.6 = ______
  8. A cookie costs $10. How much do 6 cookie cost?
  9. $6.1 + $16.7 = ______
  10. A eraser costs $12. How much do 7 eraser cost?
  11. A eraser costs $8. How much do 3 eraser cost?
  12. $14.8 + $2.4 = ______
  13. A notebook costs $3. How much do 6 notebook cost?
  14. $3.9 + $20.5 = ______
  15. A pencil costs $12. How much do 3 pencil cost?
  16. A pencil costs $3. How much do 9 pencil cost?
  17. $1 + $14.4 = ______
  18. A notebook costs $7. How much do 7 notebook cost?
  19. A juice box costs $10. How much do 8 juice box cost?
  20. A notebook costs $6. How much do 4 notebook cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath