Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A juice box costs $5. How much do 2 juice box cost?
  2. A juice box costs $7. How much do 3 juice box cost?
  3. $17.9 + $19.5 = ______
  4. $16.5 + $7.9 = ______
  5. $10.3 + $5.9 = ______
  6. $4.5 + $16.9 = ______
  7. A notebook costs $8. How much do 5 notebook cost?
  8. $8.9 + $5.4 = ______
  9. $2.5 + $15.8 = ______
  10. A cookie costs $3. How much do 2 cookie cost?
  11. A pencil costs $3. How much do 9 pencil cost?
  12. $6.6 + $2.9 = ______
  13. $15.1 + $16.2 = ______
  14. $16.8 + $11.1 = ______
  15. $14.4 + $15.2 = ______
  16. $17.5 + $7.9 = ______
  17. A juice box costs $7. How much do 2 juice box cost?
  18. A notebook costs $9. How much do 9 notebook cost?
  19. A eraser costs $11. How much do 5 eraser cost?
  20. $3.6 + $16.6 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath