Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A cookie costs $12. How much do 5 cookie cost?
  2. A juice box costs $13. How much do 2 juice box cost?
  3. A juice box costs $6. How much do 9 juice box cost?
  4. $4.6 + $7.7 = ______
  5. $15 + $15.3 = ______
  6. $5.4 + $11.4 = ______
  7. A notebook costs $4. How much do 6 notebook cost?
  8. A notebook costs $14. How much do 5 notebook cost?
  9. A cookie costs $9. How much do 5 cookie cost?
  10. $8.7 + $14.5 = ______
  11. A eraser costs $3. How much do 9 eraser cost?
  12. $1.2 + $13.1 = ______
  13. A pencil costs $15. How much do 3 pencil cost?
  14. A sticker costs $7. How much do 7 sticker cost?
  15. $13.9 + $20.8 = ______
  16. $3.1 + $4.9 = ______
  17. $11.1 + $4.3 = ______
  18. $2.3 + $4.8 = ______
  19. A eraser costs $3. How much do 9 eraser cost?
  20. $16.5 + $13.3 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath