Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $8.1 + $8.9 = ______
  2. A sticker costs $5. How much do 8 sticker cost?
  3. $10.4 + $13.2 = ______
  4. A notebook costs $15. How much do 3 notebook cost?
  5. $13.2 + $15.8 = ______
  6. A pencil costs $5. How much do 9 pencil cost?
  7. $12.3 + $4.4 = ______
  8. $14.1 + $20.8 = ______
  9. A notebook costs $4. How much do 8 notebook cost?
  10. $11.9 + $9.3 = ______
  11. A pencil costs $15. How much do 6 pencil cost?
  12. A cookie costs $4. How much do 6 cookie cost?
  13. A juice box costs $14. How much do 2 juice box cost?
  14. A juice box costs $3. How much do 9 juice box cost?
  15. $13.5 + $15.8 = ______
  16. $8.4 + $8.6 = ______
  17. A sticker costs $2. How much do 2 sticker cost?
  18. A eraser costs $15. How much do 6 eraser cost?
  19. $19.3 + $19.3 = ______
  20. $10.8 + $12.6 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath