Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $18.6 + $6.6 = ______
  2. $18.4 + $7.8 = ______
  3. $15.2 + $14.7 = ______
  4. $14.6 + $20.3 = ______
  5. A cookie costs $2. How much do 5 cookie cost?
  6. A juice box costs $14. How much do 3 juice box cost?
  7. A eraser costs $6. How much do 4 eraser cost?
  8. $9.8 + $2.2 = ______
  9. A juice box costs $5. How much do 9 juice box cost?
  10. A pencil costs $3. How much do 3 pencil cost?
  11. A pencil costs $10. How much do 4 pencil cost?
  12. A cookie costs $4. How much do 5 cookie cost?
  13. A cookie costs $4. How much do 6 cookie cost?
  14. $14.7 + $17.5 = ______
  15. A notebook costs $11. How much do 2 notebook cost?
  16. A notebook costs $6. How much do 6 notebook cost?
  17. A sticker costs $14. How much do 8 sticker cost?
  18. A pencil costs $12. How much do 2 pencil cost?
  19. A sticker costs $10. How much do 9 sticker cost?
  20. A pencil costs $3. How much do 9 pencil cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath