Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A sticker costs $5. How much do 9 sticker cost?
  2. $17.4 + $7.9 = ______
  3. $20.4 + $2.2 = ______
  4. A juice box costs $10. How much do 3 juice box cost?
  5. A eraser costs $2. How much do 5 eraser cost?
  6. A eraser costs $5. How much do 3 eraser cost?
  7. $11.8 + $13.1 = ______
  8. A sticker costs $7. How much do 8 sticker cost?
  9. A juice box costs $8. How much do 6 juice box cost?
  10. A cookie costs $3. How much do 9 cookie cost?
  11. A cookie costs $13. How much do 7 cookie cost?
  12. $9.9 + $9.5 = ______
  13. A notebook costs $9. How much do 8 notebook cost?
  14. $15.3 + $8.1 = ______
  15. $9.1 + $15.1 = ______
  16. A eraser costs $11. How much do 9 eraser cost?
  17. A pencil costs $12. How much do 2 pencil cost?
  18. $17.4 + $9.8 = ______
  19. A cookie costs $5. How much do 8 cookie cost?
  20. $14.9 + $15.9 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath