Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $2.5 + $18.5 = ______
  2. A juice box costs $2. How much do 9 juice box cost?
  3. $13.2 + $9.5 = ______
  4. A sticker costs $9. How much do 8 sticker cost?
  5. $1.3 + $8.8 = ______
  6. $13.2 + $9.5 = ______
  7. A juice box costs $11. How much do 7 juice box cost?
  8. A sticker costs $10. How much do 7 sticker cost?
  9. A sticker costs $11. How much do 3 sticker cost?
  10. $20.9 + $1.4 = ______
  11. $8.8 + $7.4 = ______
  12. A cookie costs $5. How much do 2 cookie cost?
  13. A pencil costs $4. How much do 8 pencil cost?
  14. $8.1 + $14 = ______
  15. A notebook costs $9. How much do 7 notebook cost?
  16. $20.5 + $7.4 = ______
  17. $19.1 + $10.8 = ______
  18. $20.1 + $17.6 = ______
  19. A pencil costs $11. How much do 5 pencil cost?
  20. A juice box costs $2. How much do 9 juice box cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath