Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $9.3 + $7.5 = ______
  2. $18.3 + $2.5 = ______
  3. A juice box costs $12. How much do 8 juice box cost?
  4. $1.4 + $9 = ______
  5. A cookie costs $8. How much do 9 cookie cost?
  6. $18.6 + $3.6 = ______
  7. A eraser costs $2. How much do 6 eraser cost?
  8. A pencil costs $7. How much do 6 pencil cost?
  9. A cookie costs $6. How much do 6 cookie cost?
  10. A eraser costs $10. How much do 2 eraser cost?
  11. A eraser costs $15. How much do 2 eraser cost?
  12. A eraser costs $9. How much do 7 eraser cost?
  13. A notebook costs $12. How much do 8 notebook cost?
  14. A cookie costs $3. How much do 7 cookie cost?
  15. $8 + $11.4 = ______
  16. $18.2 + $12 = ______
  17. $19.1 + $14.5 = ______
  18. A sticker costs $9. How much do 8 sticker cost?
  19. A cookie costs $2. How much do 4 cookie cost?
  20. A cookie costs $2. How much do 5 cookie cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath