Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $17.1 + $6.3 = ______
  2. $18.2 + $18.7 = ______
  3. A notebook costs $14. How much do 6 notebook cost?
  4. A juice box costs $3. How much do 6 juice box cost?
  5. A juice box costs $14. How much do 6 juice box cost?
  6. A pencil costs $13. How much do 8 pencil cost?
  7. $9.3 + $17.2 = ______
  8. $2.7 + $17.6 = ______
  9. $4.6 + $1.1 = ______
  10. $3.8 + $14.8 = ______
  11. $20.1 + $2.2 = ______
  12. A juice box costs $13. How much do 3 juice box cost?
  13. A notebook costs $15. How much do 2 notebook cost?
  14. A juice box costs $4. How much do 3 juice box cost?
  15. $15.3 + $8.8 = ______
  16. A cookie costs $4. How much do 7 cookie cost?
  17. $10.2 + $17.4 = ______
  18. $8.9 + $3.1 = ______
  19. $3.8 + $13.1 = ______
  20. $9.9 + $20.5 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath