Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A eraser costs $3. How much do 2 eraser cost?
  2. $9.8 + $7.5 = ______
  3. $17 + $11.3 = ______
  4. A sticker costs $14. How much do 4 sticker cost?
  5. A eraser costs $5. How much do 6 eraser cost?
  6. A cookie costs $8. How much do 7 cookie cost?
  7. $7.9 + $18.8 = ______
  8. $3.8 + $15.9 = ______
  9. A cookie costs $4. How much do 3 cookie cost?
  10. A sticker costs $11. How much do 4 sticker cost?
  11. A eraser costs $7. How much do 6 eraser cost?
  12. $13.3 + $20.1 = ______
  13. $14.7 + $8.5 = ______
  14. A pencil costs $3. How much do 2 pencil cost?
  15. $6.8 + $16.6 = ______
  16. A sticker costs $2. How much do 5 sticker cost?
  17. A eraser costs $9. How much do 6 eraser cost?
  18. $16.4 + $15.6 = ______
  19. A pencil costs $5. How much do 9 pencil cost?
  20. $8.2 + $8.2 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath