Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $5.6 + $9.2 = ______
  2. A eraser costs $9. How much do 5 eraser cost?
  3. A juice box costs $11. How much do 6 juice box cost?
  4. $6 + $18.9 = ______
  5. A cookie costs $4. How much do 5 cookie cost?
  6. A pencil costs $9. How much do 7 pencil cost?
  7. $6 + $5.6 = ______
  8. $7.5 + $5.1 = ______
  9. $12.7 + $15.3 = ______
  10. A notebook costs $11. How much do 5 notebook cost?
  11. A notebook costs $5. How much do 9 notebook cost?
  12. A cookie costs $5. How much do 2 cookie cost?
  13. $19.8 + $2.1 = ______
  14. A notebook costs $11. How much do 9 notebook cost?
  15. A cookie costs $10. How much do 3 cookie cost?
  16. A notebook costs $13. How much do 8 notebook cost?
  17. A juice box costs $4. How much do 8 juice box cost?
  18. $5.6 + $1.3 = ______
  19. A notebook costs $9. How much do 6 notebook cost?
  20. $5.2 + $5.3 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath