Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A eraser costs $3. How much do 4 eraser cost?
  2. A cookie costs $8. How much do 9 cookie cost?
  3. $2.8 + $16 = ______
  4. A pencil costs $3. How much do 6 pencil cost?
  5. A sticker costs $5. How much do 8 sticker cost?
  6. A eraser costs $14. How much do 4 eraser cost?
  7. A pencil costs $12. How much do 4 pencil cost?
  8. $16.4 + $12.2 = ______
  9. A juice box costs $6. How much do 7 juice box cost?
  10. A notebook costs $4. How much do 6 notebook cost?
  11. $3.1 + $9.3 = ______
  12. A eraser costs $10. How much do 3 eraser cost?
  13. A cookie costs $4. How much do 2 cookie cost?
  14. A pencil costs $3. How much do 2 pencil cost?
  15. A eraser costs $14. How much do 8 eraser cost?
  16. $20.6 + $12.3 = ______
  17. A sticker costs $2. How much do 4 sticker cost?
  18. A sticker costs $9. How much do 8 sticker cost?
  19. $8.8 + $3.8 = ______
  20. $8.3 + $10 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath