Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A pencil costs $8. How much do 9 pencil cost?
  2. A eraser costs $7. How much do 8 eraser cost?
  3. A notebook costs $2. How much do 4 notebook cost?
  4. $20 + $2.2 = ______
  5. A pencil costs $11. How much do 2 pencil cost?
  6. $17.7 + $16.8 = ______
  7. A eraser costs $14. How much do 4 eraser cost?
  8. A pencil costs $14. How much do 8 pencil cost?
  9. $20.7 + $8.6 = ______
  10. A sticker costs $9. How much do 6 sticker cost?
  11. A cookie costs $11. How much do 7 cookie cost?
  12. A sticker costs $6. How much do 7 sticker cost?
  13. $17.9 + $1.7 = ______
  14. $6 + $3.6 = ______
  15. $7 + $10.6 = ______
  16. A juice box costs $11. How much do 9 juice box cost?
  17. $12.9 + $4.3 = ______
  18. $6 + $1.3 = ______
  19. A juice box costs $15. How much do 9 juice box cost?
  20. $5.5 + $14.6 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath