Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A cookie costs $12. How much do 6 cookie cost?
  2. $3 + $12.6 = ______
  3. $13.2 + $18.6 = ______
  4. A sticker costs $7. How much do 4 sticker cost?
  5. $17 + $17.2 = ______
  6. A notebook costs $14. How much do 9 notebook cost?
  7. $10.1 + $8.3 = ______
  8. $9 + $10.2 = ______
  9. $16.1 + $8.6 = ______
  10. A cookie costs $3. How much do 4 cookie cost?
  11. $11.3 + $18.7 = ______
  12. $7.9 + $5.5 = ______
  13. A eraser costs $8. How much do 7 eraser cost?
  14. $6.2 + $4.8 = ______
  15. $11 + $1.7 = ______
  16. A pencil costs $7. How much do 7 pencil cost?
  17. A cookie costs $9. How much do 2 cookie cost?
  18. A eraser costs $15. How much do 7 eraser cost?
  19. $10.2 + $12.5 = ______
  20. A pencil costs $15. How much do 5 pencil cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath