Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $19.1 + $12.2 = ______
  2. $12.7 + $19.8 = ______
  3. A juice box costs $9. How much do 4 juice box cost?
  4. A notebook costs $14. How much do 6 notebook cost?
  5. A juice box costs $15. How much do 6 juice box cost?
  6. $8.6 + $2.7 = ______
  7. $3.1 + $6.5 = ______
  8. A eraser costs $12. How much do 7 eraser cost?
  9. A notebook costs $15. How much do 2 notebook cost?
  10. A juice box costs $11. How much do 6 juice box cost?
  11. $14.9 + $18.2 = ______
  12. A juice box costs $4. How much do 8 juice box cost?
  13. A cookie costs $13. How much do 7 cookie cost?
  14. A cookie costs $14. How much do 5 cookie cost?
  15. A sticker costs $13. How much do 4 sticker cost?
  16. A cookie costs $2. How much do 6 cookie cost?
  17. $8.5 + $18.1 = ______
  18. $13.6 + $8.9 = ______
  19. $19.4 + $17.6 = ______
  20. $3.8 + $15.5 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath