Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $10.5 + $12 = ______
  2. $17.4 + $7.2 = ______
  3. A cookie costs $8. How much do 7 cookie cost?
  4. A sticker costs $10. How much do 2 sticker cost?
  5. $3.3 + $12 = ______
  6. A pencil costs $15. How much do 7 pencil cost?
  7. A sticker costs $12. How much do 7 sticker cost?
  8. $6 + $16 = ______
  9. A pencil costs $10. How much do 8 pencil cost?
  10. $16.9 + $15.7 = ______
  11. $19.8 + $10.7 = ______
  12. A notebook costs $13. How much do 9 notebook cost?
  13. $12.7 + $10.2 = ______
  14. A sticker costs $7. How much do 3 sticker cost?
  15. $11.1 + $14.2 = ______
  16. $18 + $10.5 = ______
  17. A cookie costs $12. How much do 6 cookie cost?
  18. $12.5 + $7.4 = ______
  19. A juice box costs $3. How much do 4 juice box cost?
  20. A eraser costs $3. How much do 9 eraser cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath