Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A juice box costs $3. How much do 7 juice box cost?
  2. A eraser costs $6. How much do 5 eraser cost?
  3. $1 + $20.9 = ______
  4. $14.2 + $18.6 = ______
  5. A notebook costs $13. How much do 2 notebook cost?
  6. A eraser costs $7. How much do 9 eraser cost?
  7. $6.3 + $11.5 = ______
  8. A pencil costs $5. How much do 5 pencil cost?
  9. $14.8 + $9.4 = ______
  10. $18.5 + $10.1 = ______
  11. A juice box costs $14. How much do 4 juice box cost?
  12. $19 + $9.8 = ______
  13. $14.5 + $19.1 = ______
  14. $17.7 + $8.1 = ______
  15. $3.2 + $12.5 = ______
  16. A eraser costs $10. How much do 2 eraser cost?
  17. $15.5 + $9 = ______
  18. A cookie costs $15. How much do 6 cookie cost?
  19. A sticker costs $9. How much do 7 sticker cost?
  20. $15.3 + $17.6 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath