Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A pencil costs $5. How much do 5 pencil cost?
  2. A juice box costs $14. How much do 8 juice box cost?
  3. $12.9 + $7.9 = ______
  4. A sticker costs $6. How much do 6 sticker cost?
  5. A pencil costs $6. How much do 9 pencil cost?
  6. $9.2 + $14.8 = ______
  7. $11 + $18.4 = ______
  8. A juice box costs $10. How much do 2 juice box cost?
  9. $2.5 + $3.2 = ______
  10. A sticker costs $13. How much do 8 sticker cost?
  11. $12.8 + $16 = ______
  12. A sticker costs $10. How much do 9 sticker cost?
  13. $5.5 + $4 = ______
  14. A pencil costs $7. How much do 4 pencil cost?
  15. $10.5 + $12.9 = ______
  16. $4.8 + $15.6 = ______
  17. A juice box costs $8. How much do 7 juice box cost?
  18. $5.5 + $6.1 = ______
  19. A notebook costs $7. How much do 4 notebook cost?
  20. A eraser costs $9. How much do 7 eraser cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath