Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $7.4 + $20.7 = ______
  2. $8.1 + $2.1 = ______
  3. $4.8 + $14.3 = ______
  4. $4 + $10 = ______
  5. $9.7 + $13.5 = ______
  6. A pencil costs $3. How much do 7 pencil cost?
  7. $16.3 + $7.9 = ______
  8. A cookie costs $9. How much do 7 cookie cost?
  9. $13.4 + $16.4 = ______
  10. $7.3 + $7.3 = ______
  11. $12.3 + $20 = ______
  12. $4.4 + $3.9 = ______
  13. A notebook costs $8. How much do 6 notebook cost?
  14. A pencil costs $11. How much do 4 pencil cost?
  15. $3 + $19.5 = ______
  16. A eraser costs $15. How much do 3 eraser cost?
  17. $1 + $16.6 = ______
  18. A sticker costs $12. How much do 3 sticker cost?
  19. $7.3 + $3.3 = ______
  20. $14.8 + $8.6 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath