Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A cookie costs $3. How much do 7 cookie cost?
  2. $3.3 + $19.4 = ______
  3. A pencil costs $15. How much do 9 pencil cost?
  4. A juice box costs $7. How much do 9 juice box cost?
  5. $20.1 + $11.4 = ______
  6. $19.8 + $13.7 = ______
  7. $14.1 + $8.2 = ______
  8. $3.1 + $18 = ______
  9. $18.5 + $14.4 = ______
  10. $10.2 + $11.2 = ______
  11. A notebook costs $15. How much do 9 notebook cost?
  12. $15 + $10.9 = ______
  13. $2.8 + $10.9 = ______
  14. A sticker costs $6. How much do 7 sticker cost?
  15. $13.3 + $10.5 = ______
  16. A notebook costs $8. How much do 7 notebook cost?
  17. $15.5 + $1.4 = ______
  18. $7.2 + $12.5 = ______
  19. A eraser costs $12. How much do 3 eraser cost?
  20. A cookie costs $8. How much do 3 cookie cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath