Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A pencil costs $5. How much do 6 pencil cost?
  2. $10.7 + $15.9 = ______
  3. A notebook costs $7. How much do 6 notebook cost?
  4. A juice box costs $11. How much do 6 juice box cost?
  5. $17.3 + $16.5 = ______
  6. $8.6 + $10.6 = ______
  7. A cookie costs $6. How much do 8 cookie cost?
  8. A juice box costs $14. How much do 2 juice box cost?
  9. A eraser costs $13. How much do 7 eraser cost?
  10. A juice box costs $7. How much do 5 juice box cost?
  11. $11 + $16.7 = ______
  12. $3.5 + $13.1 = ______
  13. $9.8 + $9.4 = ______
  14. $1.9 + $15.1 = ______
  15. A cookie costs $7. How much do 3 cookie cost?
  16. A eraser costs $6. How much do 9 eraser cost?
  17. A sticker costs $12. How much do 2 sticker cost?
  18. $10 + $9 = ______
  19. A pencil costs $15. How much do 2 pencil cost?
  20. $7.2 + $6.6 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath