Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A eraser costs $4. How much do 6 eraser cost?
  2. A eraser costs $14. How much do 5 eraser cost?
  3. $9.6 + $20.1 = ______
  4. $3.5 + $13.9 = ______
  5. A juice box costs $5. How much do 9 juice box cost?
  6. $18.8 + $7.1 = ______
  7. $2.7 + $3.9 = ______
  8. $7.9 + $11 = ______
  9. $13.7 + $9.2 = ______
  10. A cookie costs $6. How much do 6 cookie cost?
  11. A pencil costs $5. How much do 6 pencil cost?
  12. A eraser costs $10. How much do 9 eraser cost?
  13. A sticker costs $9. How much do 9 sticker cost?
  14. $12.5 + $12.2 = ______
  15. $5.3 + $9.8 = ______
  16. $18.2 + $5 = ______
  17. $10.8 + $11.6 = ______
  18. A sticker costs $6. How much do 6 sticker cost?
  19. $16.9 + $15.8 = ______
  20. $2.4 + $10.4 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath