Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $8.5 + $12 = ______
  2. $19.7 + $10.1 = ______
  3. A cookie costs $15. How much do 3 cookie cost?
  4. A sticker costs $4. How much do 5 sticker cost?
  5. A notebook costs $4. How much do 8 notebook cost?
  6. A notebook costs $3. How much do 7 notebook cost?
  7. A pencil costs $4. How much do 4 pencil cost?
  8. A juice box costs $15. How much do 3 juice box cost?
  9. A notebook costs $10. How much do 8 notebook cost?
  10. A sticker costs $7. How much do 7 sticker cost?
  11. $8.3 + $2.8 = ______
  12. $10.9 + $19 = ______
  13. $17.4 + $9.8 = ______
  14. $6.1 + $20.7 = ______
  15. $7.7 + $10.7 = ______
  16. A eraser costs $13. How much do 6 eraser cost?
  17. $14.8 + $11.2 = ______
  18. $5.3 + $4.3 = ______
  19. A pencil costs $11. How much do 2 pencil cost?
  20. $4.1 + $20.9 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath