Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $13.8 + $20.9 = ______
  2. A sticker costs $2. How much do 5 sticker cost?
  3. A cookie costs $7. How much do 8 cookie cost?
  4. $9.2 + $13.9 = ______
  5. A notebook costs $6. How much do 2 notebook cost?
  6. $18 + $1.9 = ______
  7. A cookie costs $15. How much do 7 cookie cost?
  8. $13.9 + $20.4 = ______
  9. A juice box costs $14. How much do 8 juice box cost?
  10. $8.2 + $15.5 = ______
  11. $20.7 + $20.9 = ______
  12. $10.3 + $5.1 = ______
  13. $19.1 + $12.6 = ______
  14. $2.6 + $6.3 = ______
  15. $16.4 + $7 = ______
  16. $19.1 + $17.4 = ______
  17. A sticker costs $11. How much do 9 sticker cost?
  18. $5.3 + $9.8 = ______
  19. A cookie costs $11. How much do 7 cookie cost?
  20. A notebook costs $6. How much do 8 notebook cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath