Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $1.6 + $16.8 = ______
  2. A juice box costs $13. How much do 6 juice box cost?
  3. $12.7 + $15.8 = ______
  4. $14.4 + $16.2 = ______
  5. $11.3 + $6.1 = ______
  6. A eraser costs $11. How much do 3 eraser cost?
  7. $18.3 + $12.5 = ______
  8. $17.7 + $16.8 = ______
  9. $9.7 + $3.3 = ______
  10. A juice box costs $2. How much do 7 juice box cost?
  11. A eraser costs $3. How much do 4 eraser cost?
  12. $1.6 + $18 = ______
  13. A juice box costs $15. How much do 3 juice box cost?
  14. A notebook costs $15. How much do 5 notebook cost?
  15. $14.6 + $20.9 = ______
  16. $3 + $18.9 = ______
  17. $1.1 + $16 = ______
  18. A notebook costs $4. How much do 5 notebook cost?
  19. $20.6 + $6.7 = ______
  20. A juice box costs $8. How much do 8 juice box cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath