Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A eraser costs $9. How much do 9 eraser cost?
  2. $5.5 + $19.9 = ______
  3. $7.1 + $12.6 = ______
  4. A eraser costs $4. How much do 9 eraser cost?
  5. $4.4 + $4.7 = ______
  6. $6.2 + $13.6 = ______
  7. A pencil costs $10. How much do 5 pencil cost?
  8. $9.9 + $8.8 = ______
  9. $17 + $10.2 = ______
  10. $17.8 + $5.5 = ______
  11. A eraser costs $4. How much do 9 eraser cost?
  12. A pencil costs $13. How much do 6 pencil cost?
  13. A juice box costs $9. How much do 2 juice box cost?
  14. A eraser costs $8. How much do 7 eraser cost?
  15. A eraser costs $12. How much do 9 eraser cost?
  16. A sticker costs $15. How much do 6 sticker cost?
  17. $17.5 + $19.9 = ______
  18. A notebook costs $6. How much do 2 notebook cost?
  19. A notebook costs $14. How much do 2 notebook cost?
  20. $13 + $19.2 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath