Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A sticker costs $7. How much do 9 sticker cost?
  2. $7.6 + $2.9 = ______
  3. A pencil costs $10. How much do 3 pencil cost?
  4. A cookie costs $12. How much do 4 cookie cost?
  5. $19.8 + $4.9 = ______
  6. A cookie costs $8. How much do 7 cookie cost?
  7. A sticker costs $5. How much do 9 sticker cost?
  8. A sticker costs $5. How much do 2 sticker cost?
  9. $6.1 + $18.9 = ______
  10. $8.1 + $8.5 = ______
  11. A cookie costs $3. How much do 6 cookie cost?
  12. $20.2 + $2.2 = ______
  13. A pencil costs $13. How much do 4 pencil cost?
  14. A juice box costs $12. How much do 2 juice box cost?
  15. $2.6 + $3.5 = ______
  16. $5.1 + $15 = ______
  17. $15.5 + $10.1 = ______
  18. A sticker costs $11. How much do 5 sticker cost?
  19. A notebook costs $7. How much do 8 notebook cost?
  20. A pencil costs $7. How much do 9 pencil cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath