Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A notebook costs $10. How much do 2 notebook cost?
  2. $16.6 + $7.4 = ______
  3. $10 + $20.7 = ______
  4. A juice box costs $3. How much do 3 juice box cost?
  5. A notebook costs $4. How much do 7 notebook cost?
  6. $15.4 + $20.1 = ______
  7. A pencil costs $6. How much do 6 pencil cost?
  8. A eraser costs $10. How much do 6 eraser cost?
  9. A juice box costs $6. How much do 4 juice box cost?
  10. A notebook costs $6. How much do 7 notebook cost?
  11. A pencil costs $9. How much do 3 pencil cost?
  12. $2.3 + $9.2 = ______
  13. $13.1 + $5.6 = ______
  14. $14.3 + $20.9 = ______
  15. $14.4 + $13.7 = ______
  16. A notebook costs $3. How much do 9 notebook cost?
  17. A pencil costs $4. How much do 6 pencil cost?
  18. $17.2 + $10.2 = ______
  19. $4.5 + $17.2 = ______
  20. $4 + $1.4 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath