Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A juice box costs $11. How much do 3 juice box cost?
  2. $5.6 + $7.7 = ______
  3. $20.4 + $14.5 = ______
  4. A juice box costs $15. How much do 5 juice box cost?
  5. A juice box costs $6. How much do 9 juice box cost?
  6. A notebook costs $3. How much do 6 notebook cost?
  7. $2.1 + $7.2 = ______
  8. $4.4 + $7.6 = ______
  9. A notebook costs $11. How much do 4 notebook cost?
  10. A notebook costs $10. How much do 4 notebook cost?
  11. $2.8 + $4.9 = ______
  12. A pencil costs $12. How much do 3 pencil cost?
  13. $19.3 + $19.2 = ______
  14. A cookie costs $9. How much do 3 cookie cost?
  15. A sticker costs $14. How much do 9 sticker cost?
  16. A notebook costs $7. How much do 5 notebook cost?
  17. A cookie costs $8. How much do 8 cookie cost?
  18. A pencil costs $7. How much do 3 pencil cost?
  19. $10.3 + $12.7 = ______
  20. $5 + $9.2 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath