Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $18.5 + $9.8 = ______
  2. A eraser costs $8. How much do 7 eraser cost?
  3. A eraser costs $15. How much do 3 eraser cost?
  4. $6.5 + $17.2 = ______
  5. $4.3 + $8.3 = ______
  6. A notebook costs $11. How much do 9 notebook cost?
  7. $20.8 + $7.9 = ______
  8. A eraser costs $10. How much do 6 eraser cost?
  9. $13.2 + $7 = ______
  10. $11.1 + $12.3 = ______
  11. A juice box costs $7. How much do 3 juice box cost?
  12. $11.9 + $18.6 = ______
  13. A pencil costs $8. How much do 2 pencil cost?
  14. $15.5 + $1.4 = ______
  15. A notebook costs $2. How much do 4 notebook cost?
  16. A sticker costs $3. How much do 8 sticker cost?
  17. $20 + $16.4 = ______
  18. A pencil costs $4. How much do 2 pencil cost?
  19. A juice box costs $8. How much do 4 juice box cost?
  20. $8 + $12.1 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath