Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $10.9 + $1.1 = ______
  2. $16.7 + $4.5 = ______
  3. A notebook costs $15. How much do 7 notebook cost?
  4. A eraser costs $14. How much do 3 eraser cost?
  5. A sticker costs $7. How much do 7 sticker cost?
  6. $7.7 + $2.8 = ______
  7. A sticker costs $14. How much do 2 sticker cost?
  8. $19.5 + $4.9 = ______
  9. $5.4 + $5.2 = ______
  10. A sticker costs $11. How much do 9 sticker cost?
  11. A juice box costs $12. How much do 2 juice box cost?
  12. $2.4 + $13.3 = ______
  13. $19.4 + $6.1 = ______
  14. A pencil costs $10. How much do 6 pencil cost?
  15. $13.4 + $20.9 = ______
  16. $14.9 + $4.6 = ______
  17. $19.6 + $4.4 = ______
  18. $16.3 + $15.8 = ______
  19. $12.3 + $15 = ______
  20. $16.7 + $3.5 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath