Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $9.1 + $1.8 = ______
  2. A cookie costs $7. How much do 6 cookie cost?
  3. $18.8 + $12.6 = ______
  4. $2.8 + $20.7 = ______
  5. A notebook costs $15. How much do 5 notebook cost?
  6. $14.1 + $1.1 = ______
  7. A sticker costs $5. How much do 5 sticker cost?
  8. A pencil costs $12. How much do 4 pencil cost?
  9. A pencil costs $5. How much do 9 pencil cost?
  10. $7.9 + $19.2 = ______
  11. $8 + $9.1 = ______
  12. A sticker costs $14. How much do 6 sticker cost?
  13. A sticker costs $7. How much do 5 sticker cost?
  14. $18.4 + $17.8 = ______
  15. A juice box costs $10. How much do 6 juice box cost?
  16. $5.9 + $8 = ______
  17. $4.5 + $15.5 = ______
  18. A cookie costs $4. How much do 6 cookie cost?
  19. $10.8 + $15 = ______
  20. $17.1 + $2 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath