Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $19.9 + $9.9 = ______
  2. A pencil costs $7. How much do 6 pencil cost?
  3. $4.9 + $20.2 = ______
  4. $6.9 + $2.6 = ______
  5. $9 + $16.7 = ______
  6. A notebook costs $13. How much do 3 notebook cost?
  7. $7.7 + $7.9 = ______
  8. $13.9 + $1.4 = ______
  9. $18.5 + $8 = ______
  10. A juice box costs $9. How much do 8 juice box cost?
  11. A pencil costs $6. How much do 8 pencil cost?
  12. A juice box costs $10. How much do 2 juice box cost?
  13. $9.3 + $1.7 = ______
  14. $14.5 + $19.9 = ______
  15. A eraser costs $6. How much do 9 eraser cost?
  16. $16.8 + $12.9 = ______
  17. A cookie costs $9. How much do 4 cookie cost?
  18. A juice box costs $14. How much do 6 juice box cost?
  19. A cookie costs $5. How much do 7 cookie cost?
  20. A sticker costs $4. How much do 7 sticker cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath