Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A notebook costs $2. How much do 6 notebook cost?
  2. $20.6 + $15.7 = ______
  3. A pencil costs $12. How much do 3 pencil cost?
  4. A juice box costs $5. How much do 9 juice box cost?
  5. $13.5 + $10.5 = ______
  6. A cookie costs $3. How much do 5 cookie cost?
  7. $12.7 + $15.6 = ______
  8. $2.5 + $2.7 = ______
  9. A sticker costs $13. How much do 2 sticker cost?
  10. $19.9 + $5.5 = ______
  11. $5.5 + $4.3 = ______
  12. A juice box costs $12. How much do 7 juice box cost?
  13. $19 + $12.9 = ______
  14. $17.7 + $13.7 = ______
  15. $8.9 + $19.3 = ______
  16. A eraser costs $7. How much do 4 eraser cost?
  17. A notebook costs $2. How much do 8 notebook cost?
  18. $13.5 + $1 = ______
  19. A sticker costs $14. How much do 6 sticker cost?
  20. $13.5 + $8.7 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath