Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A cookie costs $4. How much do 6 cookie cost?
  2. $14.8 + $4.9 = ______
  3. A sticker costs $3. How much do 8 sticker cost?
  4. $7.6 + $7.8 = ______
  5. A juice box costs $9. How much do 5 juice box cost?
  6. $15 + $15.7 = ______
  7. A eraser costs $10. How much do 7 eraser cost?
  8. A eraser costs $4. How much do 2 eraser cost?
  9. A juice box costs $6. How much do 3 juice box cost?
  10. $2.5 + $19.1 = ______
  11. $14.6 + $4.6 = ______
  12. $9.3 + $5.8 = ______
  13. A pencil costs $12. How much do 8 pencil cost?
  14. A juice box costs $15. How much do 8 juice box cost?
  15. $8.7 + $10.4 = ______
  16. $11 + $18.4 = ______
  17. $6.7 + $10.1 = ______
  18. A juice box costs $7. How much do 6 juice box cost?
  19. $20.2 + $14 = ______
  20. $1 + $5.1 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath