Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $16.6 + $16.5 = ______
  2. A cookie costs $14. How much do 3 cookie cost?
  3. A eraser costs $9. How much do 6 eraser cost?
  4. $16.4 + $11.1 = ______
  5. A pencil costs $3. How much do 2 pencil cost?
  6. A juice box costs $15. How much do 7 juice box cost?
  7. A juice box costs $2. How much do 7 juice box cost?
  8. A juice box costs $5. How much do 2 juice box cost?
  9. A eraser costs $4. How much do 7 eraser cost?
  10. $10.7 + $3.2 = ______
  11. A pencil costs $7. How much do 9 pencil cost?
  12. A eraser costs $13. How much do 8 eraser cost?
  13. A cookie costs $4. How much do 4 cookie cost?
  14. $4.4 + $9.2 = ______
  15. $20.6 + $10.7 = ______
  16. A juice box costs $4. How much do 2 juice box cost?
  17. $10.7 + $9.9 = ______
  18. A sticker costs $3. How much do 3 sticker cost?
  19. $13.3 + $1.5 = ______
  20. A cookie costs $4. How much do 5 cookie cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath