Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $11 + $8.3 = ______
  2. $12.6 + $3.3 = ______
  3. $13 + $1.9 = ______
  4. $18.4 + $16.1 = ______
  5. $12 + $1.3 = ______
  6. $1.2 + $19.9 = ______
  7. $3.5 + $13.1 = ______
  8. A sticker costs $9. How much do 9 sticker cost?
  9. A juice box costs $2. How much do 6 juice box cost?
  10. $7.3 + $16 = ______
  11. $4.7 + $17.5 = ______
  12. A juice box costs $15. How much do 8 juice box cost?
  13. A sticker costs $15. How much do 4 sticker cost?
  14. $1.7 + $6.4 = ______
  15. A cookie costs $3. How much do 2 cookie cost?
  16. A notebook costs $15. How much do 7 notebook cost?
  17. $13.3 + $7.8 = ______
  18. $16.1 + $3.4 = ______
  19. A cookie costs $14. How much do 9 cookie cost?
  20. $13.3 + $20.7 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath